Diody, oświetlenie LED, co to jest?

Technologia diod LED wchodzi jeszcze prędzej w nasze powszednie życie . Jest co chwila lepsza, a jej postęp w ostatnich latach można spokojnie określić przełomowym. Jeszcze kilka lat temu jasność diod LED była niska, iż wykorzystywano je tylko do znikomego oświetlenia nastrojowego. Współcześnie nikogo zdumiewa normalne, zwykłe oświetlenie LED w domu ewentualnie biura.

Co to takiego jest oświetlenie LED spytacie?

Jest to innymi słowy narzędzie oświetlające z zamontowanymi diodami LED (dioda elektroluminescencyjna). Promieniuje ona lśnienie w obrębie światła zauważalnego dla człowieka i podczerwieni. Jest to obecnie w największym stopniu generacja źródła światła.

Garść informacji podstawowych:

Jako pierwszy dioda LED (emitująca światło w obszarze promieniowania zauważalnego przez człowieka) została opracowana przez Nicka Holonyaka w 1962r. Chociaż odkrywcą diody LED emitującej światło w kolorze niebieskim jest Shui Nakamura, a odkrycia owego wykonał w roku 1991. Jest to swego rodzaju zwrot w tej dziedzinie oświetlenia, albowiem zrobienie diody emitującej światło błękitne otworzyło możliwości do stworzenia diody LED, ale emitującej światło białe.

Działanie diody LED

Działanie diody elektroluminescencyjnej (LED) opiera się na zjawisku rekombinacji nośników ładunku (rekombinacja promienista). Zjawisko to zachodzi w półprzewodnikach wówczas, gdy elektrony przechodząc z wyższego poziomu energetycznego na niższy zachowują swój pseudo-pęd. Jest to tzw. przejście proste. Podczas tego przejścia energia elektronu zostaje zamieniona na kwant promieniowania elektromagnetycznego. Przejścia tego rodzaju dominują w półprzewodnikach z prostym układem pasmowym, w którym minimum pasma przewodnictwa i wierzchołkowi pasma walencyjnego odpowiada ta sama wartość pędu [Wikipedia].

Oprawy LED

Odmiany i zastosowania LED

Diody LED robione są w różnorakich rozmiarach i kształtach opraw. W większości wypadków barwa obudowy współgra z kolorystyką emitowanego światła. Odstępstwo stanowią oprawy bezbarwne, jakie stosuje się do diod światła białego.

2 Responses to Diody, oświetlenie LED, co to jest?

  1. Antek napisał(a):

    No w końcu dotarłam do tych informacji. Dobrze, że piszesz o tych wszystkich LED ach, bo już nie mogę tego ogarnąć.

  2. Janek napisał(a):

    Bardzo dobrej jakości artykuł, który omawia w sposób łatwy i przyjemny istotę oświetlenia Led. Dobrze by było wspomnieć co to są rastry LED. Bo nie każdy rozumie, że to specyficzny odpowiednik oprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *