Gładź szpachlowa – rodzaje i sposoby nakładania

Doskonale wiemy czym jest gładź szpachlowa. Jak sama nazwa wskazuje, służy ona do wygładzania powierzchni, które mają być gotowe pod na przykład malowanie. Gładź szpachlowa posiada specjalną konstrukcje, dzięki czemu możliwe jest nakładanie bardzo cienkiej warstwy materiału (od 0 do 0,3 cm). Oczywiście jak większość materiałów budowlanych, gładź szpachlowa posiada wiele swoich odmian. Oto główne z nich:

GŁADZIE GIPSOWE – są to suche mieszanki, w których głównym spoiwem jest gips budowlany. Przed użyciem wymagają one zmieszania z wodą w odpowiednich proporcjach, wedle wskazań producenta. Przyjmuje wtedy ona postać plastycznej masy, którą to naprowadzamy na specjalnie przygotowane podłoże.

GŁADZIE POLIMEROWE – produkowane są w postaci mas gotowych do użycia bądź suchych mieszanek gotowych do wymieszania z wodą. W tego typu materiałach, głównym spoiwem jest zazwyczaj substancja organiczna na przykład kopolimery octanu.

GŁADZIE CEMENTOWE LUB CEMENTOWO-WAPIENNE – są to suche mieszanki, w których głównym spoiwem jest cement lub wapno gaszone. Są one stosowane głównie na zewnętrzne ściany budynków. Przed zastosowaniem, podobnie jak w przypadku gładzi gipsowych, konieczne jest wymieszanie w odpowiednich proporcjach z wodą.

To są główne rodzaje gładzi szpachlowych dostępnych na Polskim rynku. Teraz przejdziemy do tematu nakładania przygotowanej już mieszanki na ścianę. Tu taj też musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA – nawierzchnia pod gładź szpachlową musi być idealnie czyste, odpylone i posiadać odpowiednią chłonność wody. Gdy będzie ona zbyt duża, nastąpi zbyt szybkie wysuszenie naniesionej gładzi szpachlowej co może skutkować pęknięciami i kruszeniami nawierzchni. Aby wyregulować poziom chłonności, producenci zalecają odpowiednie preparaty gruntowe.

NANOSZENIE GŁADZI – musi być czynione w odpowiednich warunkach termicznych. Dokładne informacje na ten temat znajdziemy na opakowaniu gładzi szpachlowej. Mieszanką możemy równać powierzchnie z nierównościami dochodzącymi do 0,5 cm. Przeważnie, konieczne jest nanoszenie kilku warstw gładzi w celu uzyskania zadowalającego efektu. Każdą warstwę nakładamy po wyschnięciu poprzedniej.

SZLIFOWANIE – to ono nadaje ostateczny efekt nawierzchni. Można je rozpocząć dopiero po całkowitym wyschnięciu gładzi szpachlowej. Robi się je za pomocą specjalnej pacy z siatką ścieralną lub za pomocą maszyny. Obecnie są produkowane gładzie, które umożliwiają szlifowanie jeszcze gdy materiał jest mokry. Zapobiega to obfitemu pyleniu.

OCZYSZCZENIE – Przed malowaniem należy dokładnie odpylić ścianę i pokryć gruntem, aby powłoka farby trwale przywarła do nawierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *