Rodzaje tynków? Do czego służy tynk akrylowy lub mineralny

Tynki akrylowe, a mineralne lub silikatowe – jakie są różnice?

Rozwój technologii pozwala na ciągłe doskonalenie materiałów wykorzystywanych także w budownictwie. Wykorzystywane obecnie tynki to przygotowane fabrycznie suche mieszanki rozrabiane wodą. Wymagania jakie się im stawia ciągle się zmieniają, w związku z tym możemy wyróżnić parę rodzajów, między innymi:

Tynki silikonowe

 • właściwości podobne do silikatowego. Ten nowoczesny tynk jest samoczyszczący. Można go stosować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Odporny na zabrudzenia, działanie czynników atmosferycznych. Charakteryzuje się wysoką paro przepuszczalnością, elastycznością oraz trwałością.

Tynki mineralne

 • jego cechami charakterystycznymi jest trwałość połączona z wysoka przepuszczalnością pary wodnej. Używany do estetycznych, dekoracyjnych powłok na zewnątrz oraz wewnątrz budynku. Występuje w fakturze białej oraz przeznaczonej do malowania na dowolny kolor.

Tynki akrylowe

 • o jednoczesnej dużej elastyczności i małej nasiąkliwości wody. Niezwykle szczelny materiał, wytrzymały na zanieczyszczenia atmosferyczne. W porównaniu do pozostałych tynków jego paro przepuszczalność jest mniejsza. Jest to spowodowane wysoka odpornością na wilgoć.

Tynki silikatowe

 • łatwy w obróbce, odporny na warunki atmosferyczne i zmywalny. Przez odpychanie kurzu spowalnia proces zabrudzenia. Wykorzystywany głównie do tworzenia dekoracji i ochronnych cienkich warstw wypraw tynkarskich na zewnątrz budynku. Wykonane elementy można barwić na dowolny kolor.

4 Responses to Rodzaje tynków? Do czego służy tynk akrylowy lub mineralny

 1. Adam pisze:

  No w końcu dowiedziałam się jaka jest różnica między poszczególnymi rodzajami tynków. Planuje małą renowacje swojego domeczku i informacja o tym który tynk jest do czego bardzo mi pomoże. Dobrze, że są osoby takie jak Ty, które starają się dzielić swoją wiedzą.

 2. Tomek pisze:

  No ja też jestem bardzo zadowolony z jakości tego artykułu. Może nie jest on wyczerpujący, ale na pewno mi się przyda.

 3. Wacek pisze:

  Ciesze się również i ja, że mogę się dokształcić na tym blogu. Niesamowita ilość informacji jaka na mnie spływa jest niepojęta. Jestem w szkole o profilu budowniczym tak więc, zaczerpnięta tutaj wiedza o tynkach jest nieoceniona. Pozdrawiam

  • Wierny fan pisze:

   Hej. Serio cieszę się, że tu trafiłam. Stało się to totalnie przez przypadek w trakcie szukania czegoś o nieruchomościach. Ekstra, że ktoś porusza interesującą mnie tematykę i to co więcej robi to w przystępny sposób.

   P.S. Jeśli mogłabym się do czegoś przyczepić to można by jeszcze troszkę popracować nad stroną wizualną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *